Gemlik Dönüşecek Ama Nasıl?

Kanun Hükmünde Kararname ile Bursa’nın Gemlik ilçesinde tüm binaların taşınacağı konusunda vatandaşın kafasında algı oluştuğu için hayat adeta durma noktasına geldi. Emlakçısından müteahhidine, sarf malzemecisinden boyacısına kadar herkes kan ağlıyor.

Kanun Hükmünde Kararname ile Bursa’nın Gemlik ilçesinde tüm binaların taşınacağı konusunda vatandaşın kafasında algı oluştuğu için hayat adeta durma noktasına geldi. Emlakçısından müteahhidine, sarf malzemecisinden boyacısına kadar herkes kan ağlıyor. Bursa’nın Gemlik ilçesinde deprem tehlikesi altında bulunan yerleşim yerlerinin şehrin dışında bulunan yerlere nakledilmesi 24 Aralık’ta yayımlanan 696 Sayılı KHK ile önü açılırken, vatandaşın tüm Gemlik’in taşınacağını kulaktan kulağa yayması tüm esnafı olumsuz etkiledi. Riskli binaların dönüşümü için Manastır mevkiinde bulunan Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 300 hektarlık alan belirlenirken, 100 bin nüfusu aşan Gemlik şehir merkezinin tamamının taşınacağı yönündeki spekülasyonlar ilçede hayatı kilitledi.

DALGA DALGA YAYILMAYA BAŞLANDI

Gemlik’te ilk kentel dönüşümü gerçekleştirenlerden biri olan Müteahhit Hamza Aygün, “Bugüne kadar Gemlik’te hatırı sayılır bir dönüşüm gerçekleştirdik. 24 Aralık 2017 tarihinde 696 sayılı kanunla Gemlik’in taşınması gündeme geldi. 696 sayılı kanunnamenin 25’inci geçici maddesi ile 7269 sayılı kanuna Gemlik ilçesi ilave edildi. Depremsellik nedeni ile taşınma gündeme geldi hemen akabinde belediye başkanı, çevre ve şehircilik bakanı, cumhurbaşkanı Gemlik’in taşınacağını söyledi. Daha sonra Gemlik taşınmıyor, dönüşüyor demeye başladılar. Bu konuyla ilgili ciddi anlamda toplantılar yapıldı. Ancak kanun da olduğu gibi duruyor ve bunda sadece taşınmaktan bahsediliyor. Biz şuan da depremsellik nedeni ile değil ekonomik anlamda ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü bu açıklamalar ciddi anlamda ekonominin durmasına sebep oldu. Özellikle inşaat ve emlak sektörü büyük sıkıntı içerisine girdi. 1996 yılından önce yapılan dairelere bankalar kredi vermedikleri ve teminata kabul etmedikleri için ticari kredilerde bile ilerleyen dönemlerde çok ciddi sorunlar oluşacak. Bu sıkıtı da Gemlik’e dalga dalga yayılmaya başlandı’ dedi.

DÖNÜŞMESİNDEN YANAYIZ

Psikolojik bir kriz yaşandığını ifade eden Aygün, “İnsanlar daha önce yapılan 50 bin kişi tabut üzerinde yaşıyor açıklamaları yüzünden zaten ürkmüştü. Bu KHK sonrasında da ekonomik deprem yaşadı. Şimdi bunun giderilmesi için toplantılar ve açıklamalar yapılıyor. Fakat bizim beklentimiz bu sıkıntı nereden meydana çıktıysa oradan düzeltilmesini istiyoruz. 696 sayılı KHK’da belirtlilen 7269 sayılı kanunun Gemlik için uygun olmadığını ve ağır olduğunu düşünüyoruz. Bizim önerimiz 7269 sayılı kanun ilgi tutularak değil de 6306 sayılı kanun ilgi tutularak bu konunun gündeme getirilmesini istiyoruz. Orman vasfını yitirmiş alanların rezerv alan statüsüne sokularak 6306 sayılı kanunla yapılmasını istiyoruz. Zira daha güncel bir kanun ve birkaç defa güncelleme geçirdi. Bu kanununla Türkiye’nin birçok yerinde çok güzel dönüşümler yapıldı. 2 kanun arasındaki en önemli fark birinde devlet eliyle gelip bir yerden dönüşüm söz konusuyken, diğerinde vatandaş ne istiyorsa o yapılıyor. Özetle 7269 sayılı kanunla değil 6306 sayılı kanunla Gemlik’in dönüşmesinden yanayız’ şeklinde konuştu.

VATANDAŞ EVLERE YATIRIM YAPMAKTAN KORKMASIN

Paylaş